Rozumiem

Stosujemy ciasteczka, żeby się najeść za darmo, ale też żeby śledzić Twoje kroki. Nie zakładamy Ci teczki, ale możemy iść Twoim tropem do różnych miejsc. Jak nie pasuje - sorry.

Elitarny klub RTW

Klub do którego należy najwyżej dwa trzy miliony osób, które rzeczywiście okrążyły kulę ziemską.

Zostałem członkiem tego klubu kiedy po jedenastu godzinach lotu z Auckland, wylądowałem w San Francisco, tym samym zamykając koło wokól naszej uroczej, zielonej planety. Nie ma sie czym ekscytować, było to ładne kilka lat temu. Niemniej jednak poczułem odrobinę satysfakcji. Idąc po Chinatown, do mojego ulubionego chińskiego fryzjera, czułem się nagle jak w domu. Już nagle wiedziałem co jest za rogiem, za drugim i za trzecim. Mgła pokrywała ulice i mało co było widać, ale w chińskeij dzielnicy można poruszać się na węch i dźwięk. Tak też uczyniłem. Czekała mnie jeszcze droga do domu przez USA, ale to już był teren który trochę znałem z wcześniejszych włóczęg.

Z wyprawy dookoła świata zapamiętałem głównie momenty. Jak niskie ciemne chmury na wybrzeżu Wyspy południowej Nowej Zelandii. Dojechałem do jakiegoś miasteczka w niedzielne popołudnie. Kompletnie martwo. W kinie nic nie grają, wiec jadę dalej wzdłuż wybrzeża. Następne miasteczko, około 40 kilometrów dalej, jest jeszcze mniej obiecujące. Aż tu nagle w bocznej uliczce znajduję indyjską restaurację. Siadam w niej na długie godziny z książką i jem samosy, dal i piję piwo jedno za drugim. Coraz większy gwar, mimo, że uliczka była pusta  jak przyjechałem. W końcu restauracja opustoszała. Ciężkim krokiem wychodze na dwór i przechodze ulicę do samochodu. Leje deszcz. Kładę się na fotelu i przesypiam noc pod deszczem bębniącym w blaszany dach mojej Toyoty, objedzony indyjskim jedzeniem, kilkaset metrów od brzegu Pacyfiku.

Albo to lądowanie w Japonii w moje urodziny. Rano w pokoju hotelowym w Szanghaju oglądam na japońskim kanale prognozę pogody. Kolejką magnetyczną jadę na lotnisko i zaraz widzę fale Pacyfiku głęboko w dole. Żeby zrozumieć to uczucie, trzeba wiedzieć, że Japonia była zawsze dla mnie szczególnym krajem, albo wręcz stanem umysłu. Już jako dziecko marzyłem żeby pojechać do Japonii. To było jedno z tych intensywnych marzeń, które nigdy nie blakną i które trudno zaspokoić. Japonię utożasamiałem z Wyższą Fazą Rozwoju, jak w Cyberiadzie Lema. Kraj gdzie wszsytko jest tak dziwnie i niezrozumiałe, że MUSI być najwyższą fazą rozwoju. No i wreszcie , po setkach stron zabazgranych rysunkami samurajów i superszybkich motocykli, powyginanych sosen rysowanych ukradkiem na lekcji matematyki, po godzinach spędzonych w różnych pachnących potem salach gimnastycznych gdzie ćwiczono na mnie karate, wreszcie posmakuję tego kraju - stanu umysłu. I ta historyczna wizyta odbywa się akurat w urodziny. No nieźle. Tymczasem za oknem spienione fale ustępują miejsca jaskrawej zieleni i lądujemy w Tokyo. Pęka wielki szklany dzban oczekiwania.

Kolejne dni spędzam w stanie zachwytu i samozadowolenia. Jestem w miejscu kompletnie wyjatkowym. I wszsytko byłoby fajnie, gdyby nie konieczność jazdy dalej. Czeka na mnie kolejny spracowany Boeing Air New Zealand, który zawiezie mnie z lotniska Narita prosto do Auckland. Lecę i śnię o wyspiarskich dżunglach głęboko w dole. Rano wita mnie pofałdowany krajobraz Wyspy Północnej. Jest dziwnie swojsko i przyjaźnie.

Załatwiam formalności wynajmu samochodu i ruszam podbijać Auckland. Podboje trwają dwa miesiące. W tym czasie objadę cąłą Nową Zelandię - od czubka Wyspy Północnej, do czubka Wyspy Południowej. Pada deszcz, świeci słońce a ja krążę. Spędzam noce w samochodzie albo w tanih hotelikach. Jem przypadkowe rzeczy, pod warunkiem że to sushi albo kuchnia indyjska. Podziwiam światło które na Nowej Zelandii układa siębardzo pięknie. Prześlizguję wzrokiem wzdłuż wielorybów w toni morskiej. Spieram się o miejsce z fokami, piję wino na piaszczystej plaży, czytam książki i jem owoce.